United States 6%United States
Czech Republic 0.7%Czech Republic

Jeśli nie znalazłeś tutaj aktualnej informacji to może ona już być na Facebooku Regionalny Portal Szynwałdu

Homilia Ks. Carlosa Damaglio na II Niedzielę Wielkiego Postu

Homilia Ks. Carlosa Damaglio na I Niedzielę Wielkiego Postu

Środa Popielcowa czyli pierwszy dzień Wielkiego Postu przed Wielkanocą. W środę w Kościele katolickim rozpoczyna się okres czterdziestodniowego postu. Jest to nawiązanie do czterdziestu dni jakie Jezus spędził poszcząc na pustyni. Rozpoczyna się on nabożeństwem pokutnym, podczas którego wiernym posypuje się głowy popiołem. Kapłan wypowiada wtedy słowa "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", co ma przypomnieć człowiekowi o kruchości jego życia i nieuchronnej śmierci. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty jest znana od VIII wieku, od niepamiętnych czasów popiół jest znakiem ułomności i przemijania człowieka, znakiem żałoby i pokuty. W XI wieku papież Urban II uczynił ten znak obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. (2018-02-14)

"Między jednym a drugim garnkiem powstaje piosenka". Wywiad z panem Markiem Stańczykiem, liderem i założycielem zespołu "Na Przełaj" oraz autorem tekstów piosenek. W tym roku zespół będzie obchodził swoje 30-lecie powstania w związku z tym, w jesieni jest planowany jubileuszowy koncert. Lider zespołu, pan Marek jest mieszkańcem Szynwałdu a śpiewanie i pisanie tekstów piosenek, to jego pasja. Wywiad został przeprowadzony w Telewizji Tarnowska.tv w audycji "Tarnowska kanapa". (2018-01-28)

Jasełka wystawione z okazji dnia Babci i Dziadka. Dzieci w Przedszkolu Niepublicznym w Szynwałdzie u Sióstr Służebniczek przedstawiły Jasełka dla swoich babć i dziadków. (2018-01-23)

(filmy zrealizował Stanisław Podraza)

Orszak Trzech Króli w Tarnowie. Orszak przeszedł ulicami Tarnowa gdzie po drodze, były odgrywane scenki biblijne. Trasa orszaku rozpoczęła się spod katedry i przeszła ulicami Tarnowa. Zakończenie orszaku odbyło się na placu przy klasztorze O. Bernardynów, gdzie została odegrana ostatnia scenka w stajence Betlejemskiej. Można też było zobaczyć żywą szopkę przygotowaną przez OO. Bernardynów. (fot. Stanisław Plebanek 2018-01-10)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

Dzień Babci. Babciu nasza, ukochana, nie bądź nigdy zatroskana, niechaj wdzięcznych wnucząt wkoło, zawsze widzi Cię wesołą! Dziś mojej Babci życzenia złożę, w wiązankę kwiatów serduszko włożę i wiem, że będzie bardzo wzruszona, kiedy już weźmie mnie w swoje ramiona. Tak wiele mnie nauczyłaś, do snu nuciłaś piosenki, byłaś zawsze blisko mnie, więc podziękować Ci, Babciu za to wszystko chcę. Codziennie widzę stale, jak się troszczysz o mnie wytrwale. Czyż nie napala Cię ta duma, że jesteś prababunia? To musi być cudowne wrażenie, gdy wiesz, że jesteś kochana przez kolejne, trzecie pokolenie.

Dzień dziadka. Posłuchaj mnie dziadku kochany, kiedy z łóżka wstałem zaspany, malutkie chmurki pływające po niebie kazały mi przybiec szybciutko do Ciebie. Miałem Ci złożyć serdeczne życzenia, by się spełniły Twoje marzenia. W prezencie Ci daję serduszko moje, ponieważ w moim, wyczuwam Twoje. Jeśli dwa serca tak się kochają, na pewno szczęścia w życiu zaznają. Poetą nie jestem, wierszy nie układam, lecz Tobie dziadku najszczersze życzenia składam... Żyj nam dziaduniu sto lat niech Ci zdrowie i siły służą, niech troski żadne Twego czoła nie chmurzą i z wnuków bądź zawsze rad. (2018-01-21)

dziadekbabcia

Spotkanie opłatkowe. Spotkanie opłatkowe pracowników Radia RDN Małopolska i Nowy Sącz oraz członków Klubu Dobrze Nastawionych. Po mszy św. wystąpiła piosenkarka Pani Dorota Osińska. Następnie odbyło się wręczenie nagród, wyróżnień i statuetek im. arcybiskupa Józefa Życińskiego. (fot. Stanisław Plebanek 2018-01-18)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

Koncert charytatywny "W miłości jest sens". W kościele NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie w niedzielę odbył się koncert kolęd zespołu "Na Przełaj". Liderem zespołu jest Marek Stańczyk, piosenki są również jego autorstwa. Na koncercie były zbierane fundusze na leczenie wcześniaków Arusia i Piotrusia z Szynwałdu. Koncerty są organizowane corocznie i przybywa na nie coraz więcej osób nie tylko z Szynwałdu. Na leczenie dzieci zebrano 9307,50 zł i 50 $. (fot. Stanisław Plebanek 2018-01-16)

Zobacz reportaż zrealizowany przez telewizję TarnowskaTV "W miłości jest sens" ››

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii ››

(film zrealizował Stanisław Podraza)

Orszak Trzech Króli w Tuchowie. W tym roku w Tuchowie przeszedł po raz pierwszy orszak Trzech Króli, zobacz relację.

(filmy zrealizował Stanisław Podraza)

Spotkanie opłatkowe. Spotkanie opłatkowe oraz jasełka wystawione przez dzieci z Dziewczęcej Służby Maryjnej z Szynwałdu. Po jasełkach wszyscy składali sobie życzenia oraz połamali się opłatkiem. Dzieci do przedstawienia przygotowała s. Stanisława. (fot. Stanisław Podraza 2018-01-12)

Orszak Trzech Króli AD. 2018, przeszedł ulicami Tarnowa. Był to już 10 orszak zorganizowany w Tarnowie przez młodzież licealną. Orszak wyruszył sprzed katedry i przeszedł na plac, u OO. Bernardynów gdzie znajdowała się szopka. (2018-01-06)