Poland 77%Poland
France 1.5%France
Czech Republic 1%Czech Republic
Russian Federation 1%Russian Federation

Schola gregoriańska. Schola gregoriańska która obecnie działa w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Szynwałdzie, została założona w 2012 r. Aktualnie liczy ona 13 osób, które systematycznie uczestniczą w cotygodniowych próbach, podczas których w atmosferze wzajemnej przyjaźni, poznaje się tajniki przepięknego śpiewu rzymskiej liturgii. Opiekę nad scholą pełni ks. Waldemar Wołek obecny wikariusz. Schola, raz w miesiącu, swoim śpiewem ubogaca niedzielną Eucharystię w Parafialnym Kościele o godz.9, podczas której, wraz z ludem śpiewa tzw. Ordinarium missae – Części stałe Mszy św. ale i również, wykonuje wybrane utwory związane z aktualnie przeżywanym okresem roku liturgicznego. Celem działalności scholii jest wspólne wychwalanie Boga a także odkrywanie i propagowanie wielowiekowej tradycji śpiewu gregoriańskiego w Kościele rzymskim.

Skład scholii:
Opiekun – ks. Waldemar Wołek
Organista – Wiesław Kaczor
Skład – Anna Magdziarczyk, Małgorzata Miczek - Zabawa, Anna Nowak, Dorota Pasławska, Maria Plebanek, Teresa Plebanek, Antonina Setlak, Ewa Siedlik, Bartłomiej Szatko, Marzena Wilk, Maria Zegar.

(ks. Waldemar Wołek, opiekun scholi)

(2014-07-08)

Występ Scholi Gregoriańskiej  prowadzonej przez ks. Waldemara Wołka podczas mszy świętej w Kościele św. Maksymiliana w Tarnowie. Scholka śpiewała na mszy świętej w niedzielę 25 maja z okazji  Dnia Otwartego Radia RDN Małopolska.

Schola Gregoriańska z Szynwałdu

(2014-07-08)

Wraca łacina. Jest trudny, śpiewany po łacinie, jednak pociąga coraz więcej ludzi. W Szynwałdzie od roku brzmi chorał gregoriański. Zafascynowałem się chorałem w seminarium. Zastanawialiśmy się z kolegami, czy ten własny śpiew liturgii rzymskiej da się dziś wykorzystać w duszpasterstwie. Tu mamy przykład – mówi ks. Waldemar Wołek, wikariusz w Szynwałdzie, który założył scholę. Regularnie ćwiczy w niej kilkanaście pań. – Trzeba to polubić, a żeby polubić, trzeba zrozumieć, czym jest chorał. To jest element pięknej tradycji Kościoła. Jednogłosowy śpiew łacińskich tekstów, głównie z Pisma Świętego, daje poczucie bycia bliżej sacrum – mówi Anna Nowak, członkini scholi. Dziś poza śpiewem z towarzyszeniem organów często w świątyniach słyszymy współczesne instrumenty i melodie. Kiedyś przeszłam przez oazy, graliśmy na gitarach i to było na dany moment fajne, potrzebne. Dziś mam potrzebę powrotu do tradycji, do dostojeństwa liturgii, a chorał w tym pomaga – dodaje Ewa Siedlik, chórzystka. Schola śpiewa na Mszy św. w jedną niedzielę miesiąca. – Jest potrzebna, bo dziś mało kto zna łacinę i melodię. Schola prowadzi – opowiada ks. Józef Michalski, proboszcz. Ludzie podjęli chętnie modlitwę w liturgicznym języku Kościoła. – Do tego stopnia, że środowa Msza św. poranna, również odprawiana po łacinie, często jest śpiewana i chętnie na nią ludzie przychodzą – dodaje ks. Michalski. Schola spotyka się na środowych próbach. Z prawej ks. Waldemar.

GRZEGORZ BROŻEK /GN.

(artykuł z "Gościa Niedzielnego" nr. 03/2014 19 Stycznia, w części: "Gość Tarnowski")