Archiwum artykułów - 2011 Grudzień

Kolędnicy Misyjni 2011 Kolędnicy Misyjni 2011. W tym roku ofiary zebrane przez kolędników misyjnych będą przeznaczone na pomoc dla Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu Południowego, Kamerunu, Brazylii, Republice Konga, Zambii i Peru. Na pamiątkowych obrazkach od kolędników jest napisane: "Niech Chrystus błogosławi temu domowi. Od domu do domu, chodzimy, pukamy serc dobrych i otwartych wytrwale szukamy. Przyszliśmy do Was, wszak serce mi mówi, że tutaj znajdziemy takich właśnie ludzi, którzy o innych pomyśleć umieją, ich troski i problemy także rozumieją. Pamiątka o d dzieci z Brazylii, Kamerunu, Peru, Republiki Konga, Republiki Środkowoafrykańskiej, Zambii i Sudanu południowego". (artykuł dodany/2011-12-28)

Święty Szczepan pierwszy męczennik. Święty Szczepan diakon pierwszy męczennik był młodzieńcem i pełnym łaski i mocy Bożej, działał cuda i znaki wśród ludu. Niektórzy z synagogi i ci, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, rozprawiali ze Szczepanem. Ale nie mogli sprostać mądrości i Duchowi, z którego przemawiał do nich. A mówił tak. "Wy zawsze sprzeciwiacie się Duchowi Świętemu. Jak ojcowie wasi, tak i wy. Któregoż z proroków nie prześladowali wasi ojcowie? Pozabijali nawet tych, którzy przepowiadali przyjście Sprawiedliwego. A wyście zdradzili Go teraz i zamordowali. Wy, którzy otrzymaliście Prawo za pośrednictwem aniołów, lecz nie przestrzegaliście go. Wyznał też przed nimi że wierzy w Syna Bożego, Jezusa Chrystusa Zbawiciela. gdy to usłyszeli, zawrzały gniewem ich serca i zgrzytali zębami na niego” za to ich zdaniem bluźnierstwo sanhedryn skazał go na śmierć przez ukamienowanie około 36 roku. Wyrzucili go poza miasto i ukamienowali, a on do ostatniej chwili modlił się za zabójców. Tak ukamienowali Szczepana, który mówił "Panie Jezu, przyjmij ducha mego!” a gdy osunął się na kolana, zawołał głośno. Panie, nie poczytaj im tego grzechu! po tych słowach skonał a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca. Relikwie świętego od 555 roku znajdują się w Rzymie w Bazylice Świętego Wawrzyńca. Święty Szczepan jest patronem kamieniarzy, artystów. W krajach północno - zachodniej Europy uważany jest za patrona koni, stąd też zwyczaj święcenia owsa w ten dzień. Uroczystość świętego Szczepana obchodzona jest 26 grudnia. (artykuł dodany/2011-12-26)

Wesołych i błogosławionych świąt

Bożego Narodzenia

Wesołą nowinę dzisiaj Pan nam ogłasza
Jezus się rodzi w żłobie, lecz to wina nasza.
Nie stało brzemiennej miejsca w gospodzie
Syn Boży bez zmazy w szopie się narodził.

Gwiazda Betlejemska jasny promień rzuca
Niech odejdzie z życia to, co was zasmuca.
Do pasterskiej szopy gość przychodzi
Radujmy się wszyscy, Bóg nam się narodził.

Ruchoma szopka Tuchowska

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to uroczystość Narodzenia Pańskiego w tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, poprzedza je czterotygodniowy Adwent zakończony wigilią i pasterką. Uroczystość Bożego Narodzenia wraz z towarzyszącymi jej specjalnymi obchodami jest znana od IV wieku. Wiemy że od V wieku istniał specjalny formularz mszy na Boże Narodzenie. Od połowy VI wieku w Rzymie odprawiano w tym dniu trzy specjalne msze święte tak zwane "Pasterki" w nocy, o świcie i w dzień. Papież udawał się najpierw o północy do bazyliki Santa Maria Maggiore, dedykowanej macierzyństwu Maryi. Istniała tam już od VI wieku replika groty betlejemskiej. Od IX wieku utożsamiano ten zwyczaj z potrójnym narodzeniem Chrystusa: odwiecznym zrodzeniem przez Boga Ojca, narodzeniem w czasie z Maryi Dziewicy oraz rodzeniem się Chrystusa w sercach ludzkich. W głównej mierze jest to święto rodzinne, ale do pięknej tradycji należy obecność na stole pustego nakrycia, dla niespodziewanego gościa. Cały dzień przed wieczerzą jest dniem ścisłego postu, tradycyjnie gdy zaświeci pierwsza gwiazdka zasiadamy do wieczerzy wigilijnej przygotowanej z dwunastu potraw. Przedtem jednak rodzina czyta urywek z Pisma Świętego o narodzinach Zbawiciela. Później wszyscy składają sobie życzenia oraz łamią się opłatkiem na znak pokoju i pojednania. Pod obrusem, który jest na stole powinno znaleźć się sianko, a na wierzchu opłatek. Po wieczerzy śpiewane są kolędy, o północy udajemy się na pasterkę.

Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta Odpust u Sióstr Służebniczek w Szynwałdzie. Siostry Służebniczki 8 grudnia obchodzą swój odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, uroczysta suma odbędzie się o godzinie jedenastej. W kaplicy od 2004 u sióstr znajduje się cudowna figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Koronacja figury odbyła się w czasie obchodów stulecia Domu Sióstr Służebniczek w Szynwałdzie, uroczystej mszy przewodniczył i koronacji dokonał J.E. Ks. Biskup Wiktor Skworc. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia jest świętem nakazanym i przypada na dzień 8 grudnia. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny został ogłoszony konstytucją apostolską Ineffabilis Deus 8 grudnia 1854 roku przez papieża Piusa IX. W dogmacie czytamy między innymi ... ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną, i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć. (artykuł dodany/2011-12-07)

Życzenia na dzień świętego Mikołaja

Pędzą sanie z reniferem
Mikołaj jest czarodziejem.
Wór prezentów zawsze ma
I każdemu coś da.

Drogi, Święty Mikołaju,
co przychodzisz prosto z raju.
I dla dzieci gwiazdkę masz,
powiedz co mi dzisiaj dasz?