Statystyki odwiedzin  

Dzisiaj: 1
Wczoraj: 13
Poprzedni tydzień: 496
Poprzedni miesiąc: 927
Ogółem: 98776

Poland 84%Poland
United States 13.5%United States
United Kingdom 0.6%United Kingdom
Austria 0.5%Austria
Canada 0.3%Canada
   
 
   
   

Archiwum artykułów - 2015 Grudzień

Wieczór kolęd. "Scholka Szynwałd" oraz "Schola Gregoriańska" zapraszają na wieczór kolęd który odbędzie się w Kościele Parafialnym w Szynwałdzie 6 stycznia o godzinie 17:30. (2015-12-31)

wieczorkoled

 


Święty Szczepan pierwszy męczennik. Święty Szczepan diakon pierwszy męczennik był młodzieńcem i pełnym łaski i mocy Bożej, działał cuda i znaki wśród ludu. Niektórzy z synagogi i ci, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, rozprawiali ze Szczepanem. Ale nie mogli sprostać mądrości i Duchowi, z którego przemawiał do nich. A mówił tak. "Wy zawsze sprzeciwiacie się Duchowi Świętemu. Jak ojcowie wasi, tak i wy. Któregoż z proroków nie prześladowali wasi ojcowie? Pozabijali nawet tych, którzy przepowiadali przyjście Sprawiedliwego. A wyście zdradzili Go teraz i zamordowali. Wy, którzy otrzymaliście Prawo za pośrednictwem aniołów, lecz nie przestrzegaliście go. Wyznał też przed nimi że wierzy w Syna Bożego, Jezusa Chrystusa Zbawiciela. gdy to usłyszeli, zawrzały gniewem ich serca i zgrzytali zębami na niego" za to ich zdaniem bluźnierstwo sanhedryn skazał go na śmierć przez ukamienowanie około 36 roku. Wyrzucili go poza miasto i ukamienowali, a on do ostatniej chwili modlił się za zabójców. Tak ukamienowali Szczepana, który mówił "Panie Jezu, przyjmij ducha mego!" a gdy osunął się na kolana, zawołał głośno. Panie, nie poczytaj im tego grzechu! po tych słowach skonał a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca. Relikwie świętego od 555 roku znajdują się w Rzymie w Bazylice Świętego Wawrzyńca. Święty Szczepan jest patronem kamieniarzy, artystów. W krajach północno - zachodniej Europy uważany jest za patrona koni, stąd też zwyczaj święcenia owsa w ten dzień. Uroczystość świętego Szczepana obchodzona jest 26 grudnia.(2015-12-26) 


Wesołych i błogosławionych świąt

Bożego Narodzenia

Wesołą nowinę dzisiaj Pan nam ogłasza
Jezus się rodzi w żłobie, lecz to wina nasza.
Nie stało brzemiennej miejsca w gospodzie
Syn Boży bez zmazy w szopie się narodził.

boznar3
Gwiazda Betlejemska jasny promień rzuca
Niech odejdzie z życia to, co was zasmuca.
Do pasterskiej szopy gość przychodzi
Radujmy się wszyscy, Bóg nam się narodził.

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to uroczystość Narodzenia Pańskiego w tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, poprzedza je czterotygodniowy Adwent zakończony wigilią i pasterką. Uroczystość Bożego Narodzenia wraz z towarzyszącymi jej specjalnymi obchodami jest znana od IV wieku. Wiemy że od V wieku istniał specjalny formularz mszy na Boże Narodzenie. Od połowy VI wieku w Rzymie odprawiano w tym dniu trzy specjalne msze święte tak zwane "Pasterki" w nocy, o świcie i w dzień. Papież udawał się najpierw o północy do bazyliki Santa Maria Maggiore, dedykowanej macierzyństwu Maryi. Istniała tam już od VI wieku replika groty betlejemskiej. Od IX wieku utożsamiano ten zwyczaj z potrójnym narodzeniem Chrystusa: odwiecznym zrodzeniem przez Boga Ojca, narodzeniem w czasie z Maryi Dziewicy oraz rodzeniem się Chrystusa w sercach ludzkich. W głównej mierze jest to święto rodzinne, ale do pięknej tradycji należy obecność na stole pustego nakrycia, dla niespodziewanego gościa. Cały dzień przed wieczerzą jest dniem ścisłego postu, tradycyjnie gdy zaświeci pierwsza gwiazdka zasiadamy do wieczerzy wigilijnej przygotowanej z dwunastu potraw. Przedtem jednak rodzina czyta urywek z Pisma Świętego o narodzinach Zbawiciela. Później wszyscy składają sobie życzenia oraz łamią się opłatkiem na znak pokoju i pojednania. Pod obrusem, który jest na stole powinno znaleźć się sianko, a na wierzchu opłatek. Po wieczerzy śpiewane są kolędy, o północy udajemy się na pasterkę. (2015-12-24)


Szopka Bożonarodzeniowa. Piękną szopkę na Boże Narodzenie przygotowała S. Stanisława Bochenek, przedstawiająca wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Sceny obrazują moment narodzenia Jezusa i przybycia Trzech Króli, w szopce znajduje się mały Jezus, Maria oraz Józef. W szopkę są również wkomponowane zdjęcia kolędników misyjnych. Są to jak powiedziała S. Stanisława współcześni pastuszkowie. (fot. Plebanek Stanisław 2015-12-25)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Szopka Bożonarodzeniowa - Parafia Szynwałd 2015 ››


Przegląd Grup Kolędników Misyjnych. Nasza szkoła jest już rozświetlona, udekorowana i przygotowana do Świąt.. Dziś zrobiło się jeszcze bardziej świątecznie dzięki naszym uczniom. Większa część społeczności uczniowskiej wystąpiła w Przeglądzie Grup Kolędników Misyjnych. Do Przeglądu przygotowała dzieci siostra Stanisława oraz rodzice. Było bardzo kolorowo i elegancko. Po Przeglądzie i ocenie Kolędników uczniowie wszystkich klas zaprezentowali przygotowaną przez siebie Kolędę lub Pastorałkę. Występy uatrakcyjniły ciekawe stroje i dodatkowe efekty dźwiękowe i wizualne towarzyszące występom. Przegląd był świetnie przygotowany za co dziękujemy wszystkim uczestnikom ich opiekunom oraz Panu Tadeuszowi Kuskowi, który jak zwykle czuwał nad akustyką. (Info. www.zaxon.pl2015-12-23)


Kopie znaków Światowych Dni Młodzieży odwiedzają kolejne parafie w dekanacie Tarnów -€Wschód. Peregrynacja, której pomysłodawcą i inicjatorem był ten dekanat, rozpoczęła się 16 października. Uroczystości z udziałem przede wszystkim młodych odbyły się już w parafii w Pogórskiej Woli i w Łękawicy. W piątek 11 grudnia 2015 roku znaki nawiedzą parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej. Te spotkania umacniają wiarę - mówi ks. Grzegorz Sroka, dekanalny duszpasterz młodzieży, wikariusz parafii w Szynwałdzie. To okazja z jednej strony do spotkania się młodzieży, przygotowania do tego, co będzie czekać nas w Krakowie ale również także to forma promocji ŚDM. Kiedy znaki trafiają do wspólnoty parafialnej to także u wiernych rodzi się pytanie dotyczące wydarzenia, jego przebiegu. To przyjęcie przeżywamy też w duchu minionych Światowych Dni Młodzieży. Rozpoczęliśmy od 1991 roku od Częstochowy, pierwszego spotkania, które miało miejsce w Polsce, następnie był 1993 rok Denver, teraz pora na Manilę na Filipinach. Chcemy przeżyć to, co było żeby się przygotować na to, co będzie - powiedział w rozmowie z RDN ks. Sroka. To spotkanie przygotowujące do przyszłorocznych ŚDM jest przeznaczone dla wszystkich - dodaje ks. Grzegorz Sroka. Do tego wydarzenia prosiłem Księży Proboszczów żeby zapraszali całe wspólnoty parafialne, żeby to było wydarzenie również duszpasterskie. Przeżywamy młodość Kościoła i cieszymy się entuzjazmem, radością i chcemy to w sobie jeszcze bardziej rozpalić, żeby móc ofiarować tym, którzy do nas przyjadą w lipcu - podkreśla duszpasterz. Znaki ŚDM trafią 11 grudnia do parafii MBNP w Woli Rzędzińskiej. Uroczystej Mszy św. o 18.00 będzie przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Morańda. W programie spotkania, w którym weźmie udział kilkaset osób, jest także okolicznościowe czuwanie. Kolejną parafią, do której trafią Krzyż i ikona MB będzie parafia w Jodłówce -€" Wałkach. Tam młodzi z dekanatu Tarnów -€" Wschód spotkają się 8 stycznia. Znaki ŚDM, które pielgrzymują po dekanacie Tarnów - Wschód to replika krzyża, który każda grupa pielgrzymkowa niosła w tym roku na Jasną Górę podczas PPT oraz ikona obrazu Matki Bożej. Krzyż przekazał dla dekanatu ks. Zbigniew Szostak, dyrektor pielgrzymki. (Info: Małgorzata Miczek-Zabawa 2015-12-11)

kssrokasdm


Dziewczęca Służba Maryjna - przyjęcie nowych dziewczynek do DSM.We wtorek 8 grudnia zostało przyjętych 5 nowych dziewczynek do Dziewczęcej Służby Maryjnej z naszej parafii. Kandydatki otrzymały "Cudowny Medalik" pelerynkę i niebieską spódniczkę. Podczas przyjęcia dziewczynki złożyły przyrzeczenia, oraz odmówiły uroczyście modlitwę DSM O Pani moja o Matko moja cała się Tobie oddaję...

(2015-12-09)


Dobre uczynki dziecięcych serc. Dzieci przygotowują swoje serca na spotkanie z Dzieciątkiem Jezus przynosząc na Roraty serduszka z dobrymi uczynkami. Codziennie tych serduszek jest więcej bo wzrasta miłość dziecięcych serc do Pana Jezusa. S. Stanisława Bochenek. (fot. Plebanek Stanisław 2015-12-18)

Zobacz wszystkie zdjęcia w Galerii Dobre uczynki dziecięcych serc ››

(2015-12-09)


Adwent, IV tydzień – to czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa (łac. adventus czyli przyjście). Adwent zaczyna się w pierwszą niedzielę po uroczystości Chrystusa Króla czyli między 29 listopada a 3 grudnia. Rozpoczyna się on od nieszporów w pierwszą niedzielę adwentu, a kończy się pierwszymi nieszporami Bożego Narodzenia. Pierwsza niedziela Adwentu zawsze rozpoczyna nowy rok liturgiczny w Kościele. Na ten czas składają się cztery niedziele adwentowe. W okresie adwentu kapłan zakłada do Mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt, czasu pojednania z Bogiem i ludźmi. Tradycją w Kościele katolickim jest odprawianie w tym okresie mszy, tak zwanych roratów (w naszym kościele parafialnym w każdy dzień o godzinie 17:00). Są to msze ku czci Marii Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. W pierwszą niedzielę adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny. Natomiast trzecia niedziela adwentu jest obchodzona radośniej. Jest ona nazywana niedzielą Gaudete. W tym dniu szaty liturgiczne mogą mieć różowy kolor. Teksty liturgiczne tego okresu w ciągu roku liturgicznego są nacechowane radością wynikającą z zapowiedzi przyjścia Zbawiciela i Odkupiciela, w sensie tekstów prorockich – jako jego narodzenie, natomiast w świetle Nowego Testamentu – jako powtórne przyjście z mocą w chwale. Adwent jest nie tyle czasem pokuty, ile raczej czasem pobożnego i radosnego oczekiwania. (2015-12-06) 


Mikołajki - Drogi, Święty Mikołaju, co przychodzisz prosto z raju i dla dzieci gwiazdkę masz, powiedz co mi dzisiaj dasz? Ja pamiętam, w zeszłym roku, przyszedłeś do nas o zmroku, miałeś z sobą mnóstwo rzeczy i wszystko dla grzecznych dzieci. A gdy dziś tu jesteś z nami i podarki z sobą masz, choć drobiażdżek daj mi bym radosną miała twarz. Ile siły w Mikołaju, Ile śniegu w jego kraju, Ile gwiazd na ciemnym niebie, Tyle życzeń dziś dla Ciebie! (2015-12-06)

   
© "MIĘDZY NIEBEM A SZYNWAŁDEM" - Nieoficjalny serwis o Parafii N.M.P. Szkaplerznej w Szynwałdzie. Wszelkie prawa zastrzeżone 2010 - 2018